sobota, 30 czerwca 2012

"Piękne jest tylko to, co jest zdrowe" (sentencja starożytna)

W ciągu całej historii rozwoju ludzkości ludzie marzyli o tym, aby być piękni i wkładali wiele wysiłku, czasu i środków, aby osiągnąć ten cel. Czym jest piękno? Według "Słownika języka polskiego" pod red. Witolda Doroszewskiego piękno to zespół cech, takich jak proporcja kształtów, harmonia barw, dźwięków, który sprawia, że coś się podoba, budzi zachwyt. Pojęcie piękna jest niewątpliwie trudne do uchwycenia. Ale piękno zewnętrzne nie istnieje bez piękna wewnętrznego. Starożytni mawiali: "Piękne jest tylko to, co zdrowe". Dziś ta sentencja jest wyjątkowo aktualna.

Dbanie o zdrowie, a więc i o urodę współczesnego człowieka - jest niezbędne nawet tym, którym natura poskąpiła tych przymiotów. Coraz gorszy stan ekologiczny, stres, nieprawidłowe odżywianie, gęstość zaludnienia i poziom komunikacji, rozprzestrzenianie chorób bakteryjnych i wirusowych, zaniżona ochrona immunologiczna - to wszystko prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia i negatywnie wpływa na piękno i każdy element ludzkiego wyglądu.

Wyżej wymienione przyczyny mają wpływ na przyśpieszenie fizjologicznego procesu starzenia się organizmu. Kiedyś przypadało ono na wiek 25-28 lat, obecnie przesunęło się już na lata 20-22. Kosmetyki, które były wykorzystywane do pielęgnacji twarzy i ciała dla osób w wieku powyżej 30 lat są już nieaktualne.

Współczesna kosmetologia rozpatruje młodość i świeżość, jako cenne źródło, które wymaga permanentnej dbałości na każdym etapie rozwoju ludzkiego organizmu. Im wcześniej zaczniesz dbać o swoją twarz i ciało, tym dłużej utrzymasz swoją młodość i świeżość. Dlatego strategia progresywnej światowej kosmetologii przewiduje stopniowe, "logiczne" przejście od standardowej pielęgnacji młodej skóry do jeszcze bardziej starannej pielęgnacji skóry dojrzałej.

Dziś kosmetyka to nie tylko sposób upiększania. Jest ona również instrumentem, który pozwala wpływać na ludzki organizm nawet na poziomie molekularnym, regulując różne fizjologiczne procesy skórne. Zmieniły się nawet procesy technologiczne przy jej tworzeniu. Pojawiły się składniki, które działają na poziomie nanokomórek.

[Materiał źródłowy: Podręcznik piękna TianDe, str. 9]