sobota, 20 października 2012

Kosmeceutyki

Nauka nie stoi w miejscu, w wielu instytutach naukowo-badawczych szuka się środków profilaktyki i walki ze starzeniem. Dzięki temu współczesny przemysł kosmetologiczny ma możliwość zaprezentowania konsumentowi całego arsenału kosmetyków służących poprawie zmian zachodzących w skórze wraz z upływem czasu.

Zasadniczą różnicą pomiędzy danymi kosmetykami, a tymi naturalnymi jest ich wpływ na przyczynę, nie na następstwa. Kosmeceutyki, ukierunkowane są na podtrzymanie i odnowienie mechanizmów funkcjonowania skóry. Aby osiągnąć wspomniany efekt, wykorzystuje się współczesne odkrycia naukowe, najważniejsze technologie, wyjątkowe składniki.

Początków kosmeceutyków należy doszukiwać się w tradycyjnej kosmetyce, której działanie było skierowane na ochronę przed negatywnymi skutkami działania środowiska. Następnie pojawiła się kosmetyka z celowym przeznaczeniem, która skupiała się na rozwiązywaniu konkretnego problemu, na przykład: lifting, pielęgnacja skóry problemowej, rozjaśnienie skóry z przebarwieniami.

Na zmianę przychodzi kosmetyka transepidermalna. Kosmetyki z efektem transepidermalnym gwarantują wchłonięcie biologicznych substancji aktywnych do warstwy zewnętrznej naskórka, a także do głębszych warstw skóry. W efekcie odkrycia liposomów i uzyskania laminarnej emulsji (struktur przypominających swoim składem skórę), pojawiły się transdermalne substancje, usuwając w cień tradycyjne kosmetyki. Pozwoliło to całkowicie zmienić efektywność kosmetyki.

Pojawienie się kosmeceutyków powiązane jest z rewolucyjnymi osiągnięciami dermatologicznymi i naukowymi. Takie kosmetyki zapewniają wchłonięcie aktywnych składników przez komórki, do głębszych warstw skóry, pobudzając ją do produkcji kolagenu. Charakterystyczne jest uzyskiwanie surowców drogą syntezy biotechnologicznej. W kosmeceutyce powszechnie wykorzystywane są składniki, które mają wpływ na procesy zachodzące w komórkach: peptydy, komórki enzymów (superoksidizmutaza), peptydowe fragmenty toksyny jadu kiełbasianego, DNA i RNA, czynniki wzrostu.

Dwa najważniejsze kierunki kosmeceutyków to: ochrona przed negatywnym wpływem środowiska, wpływającego na starzenie się skóry oraz aktywne działanie odmładzające. Te podstawowe zasady są realizowane w liniach kosmetycznych, które proponuje firma TianDe.

[Materiał źródłowy: Podręcznik piękna TianDe, str. 15-16]