wtorek, 10 lipca 2012

Jak pojawiły się kosmeceutyki

Termin kosmeceutyki został wprowadzony około 20 lat temu przez znanego amerykańskiego dermatologa, Alberta Kleegmana. Według niego termin składa się z dwóch pojęć: kosmetyka oraz farmaceutyka, i oznacza wypośrodkowaną kategorię składników pomiędzy kosmetycznymi i farmaceutycznymi.

Kleegman przez wiele lat pracował z kwasem retinowym, a jego badania naukowe doprowadziły go do utworzenia nowego terminu. Według prawa amerykańskiego kwas retinowy to preparat, który jest lekarstwem, ale naukowiec wolał wykorzystać go jako kosmetyk miejscowej pielęgnacji, likwidujący zmarszczki lub ślady po promieniach UV. Zauważył, że środek ten wygładza drobne zmarszczki, zmniejsza liczbę starczych chorób, utrzymuje kolagen i odżywia skórę twarzy, dodając jej delikatnych rumieńców. Kosmetyki, w skład których wchodzą kwasy retinowe, nie mogły być zakwalifikowane do środków farmaceutycznych przez swoje kosmetyczne zastosowanie oraz sposoby ich dystrybucji. Kwas sam w sobie może powodować wiele skutków ubocznych, dlatego też jest często kwalifikowany do środków medycznych, podlegających rejestracji, dostępnych tylko na receptę i stosowanych pod nadzorem lekarza.

Takie umieszczenie preparatu pomiędzy lekarstwem a kosmetykiem całkowicie odzwierciedla stan, w którym znajdowała się nauka jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy określano miejsce dla kosmetyków w ustawodawstwie. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło. Jesteśmy świadkami radykalnych zmian w naukowych pojęciach o fizjologii skóry, co miało nieuchronny wpływ na wymagania dotyczące kosmetyków.

Z punktu widzenia współczesnej wiedzy o skórze nie określono dokładnej granicy między kosmetykiem i lekarstwem. Żaden środek chemiczny, wchodzący w skład preparatu dla skóry, nie jest całkowicie obojętny, nawet woda. Większość preparatów, czy określamy je medycznymi, czy kosmetycznymi, w rzeczywistości posiada cechy obu grup.

Obecnie termin kosmeceutyki wszedł już do słowników naukowych i poradników dotyczących pielęgnacji skóry.

Kosmeceutyki, udostępnione przez współczesne przedsiębiorstwo, są całkowicie bezpieczne i zadowalają klientów dzięki swojej efektywności.

[Materiał źródłowy: Podręcznik piękna TianDe, str. 10]